Family History Library Salt Lake City, Utah

Family-History-Library


Poszukiwania korzeni rodzinnych na Kresach to wielkie wyzwanie. Spalone, zagubione, niedostępne księgi metrykalne - efekt zawirowań wojennych i historii tego regionu - to ogromna przeszkoda w dotarciu do informacji o swoich przodkach.

Część ksiąg metrykalnych z Kresów znajduje sie w Archiwum Głównym Akt Dawnych, część w Archiwum Abpa Eugeniusza Baziaka, duża ilość nadal znajduje się w Centralnym Państwowym Archiwum Ukrainy we Lwowie i Państwowym Archiwum Obwodu Tarnopolskiego. Zwłaszcza do tych dwóch ostatnich zasobów dostęp jest bardzo utrudniony i niestety kosztowny.

Podczas swoich poszukiwań, korzystałem z największych prawdopodobnie na świecie zbiorów danych genealogicznych jakimi dysponuje Biblioteka Historii Rodziny (Family History Library) w Salt Lake City, stan Utah (mapa). Biblioteka została założona przez Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich. Można tam znaleźć - przeniesione na mikrofilmy -  miliony akt urodzeń, ślubów, zgonów i innych archiwaliów z całego świata. Pomijając zagadnienia religii i wiary wyznawców Kościoła, o których można poczytać tutaj, skupię się nad samą biblioteką - naprawdę jest co podziwiać.

Powierzchnia Biblioteki Historii Rodziny to 13 193 metrów kwadratowych rozłożonych na 5 piętrach. Czynna jest cały tydzień od godziny 8 rano za wyjątkiem niedziel. Odwiedza ją dziennie około 1900 gości z całego świata. Większość dokumentów pochodzi sprzed 1930 roku z powodu praw o ochronie danych osobowych, które mogą się różnić w zależności od kraju.Biblioteka jest instytucją darmową z wyjątkiem pobieranych opłat za kopie na papierze.

Całkowita ilość zgromadzonych mikrofilmów to 2.4 miliona rolek mikrofilmowych, w tym około30 tys. to mikrofilmy polskie. Ogólna ilość mikrofisz to 742 tys. sztuk. Księgozbiór biblioteki liczy ponad 310 tys.książek i publikacji. Ilość polskich książek to około 1820 egzemplarzy. W bibliotece jest zatrudnionych 110 osób na pełnym etacie oraz ponad 600 misjonarzy służących pomocą. Obecnie 200 kamer mikrofilmowych filmuje w 45 krajach. Dokumenty zostały już sfilmowane w 110 różnych krajach, regionach i miejscach przechowywania. Filie Biblioteki Historii Rodziny znajdują się na całym świecie. Są to Centra Historii Rodziny, otwarte dla wszystkich, którzy interesują się genealogią. W Polsce oddziały znajdują się w Warszawie i od niedawna we Wrocławiu.

Zapraszam do galerii na krótką wędrówkę po Bibliotece Historii Rodziny w Salt Lake City. Zdjęcia w galerii umieszczone dzięki uprzejmości i za zgodą Sonji Nishimoto.

 

Kliknij w miniaturę

 

ornaments vector